18.06.2019
Prezentujemy Państwu list prof. Jerzego Buzka do Politechniki Opolskiej, w którym wypowiada się bardzo pozytywnie o przyszłej chińsko-polskiej współpracy w zakresie elektromobilności w Polsce.
,,Szanowni Państwo,
Kraje Unii Europejskiej, w tym Polska od lat podejmują wysiłki w kierunku ograniczenia gazów cieplarnianych w energetyce, przemyśle i transporcie. Nasz kraj osiągnął już wiele w dziedzinie transformacji na gospodarkę niskoemisyjną, wprowadzając nowoczesne rozwiązania technologiczne w energetyce węglowej, jak również zwiększając udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego wsparcia z programów unijnych, ukierunkowanych na badanie i innowacje.
Przed nami jednak kolejne wyzwanie. Należy mieć na uwadze, że jedna piąta emisji CO2 w Europie pochodzi z transportu, który jest głównym źródłem zanieczyszczeń w naszych miastach, stąd konieczność promowania w Unii Europejskiej oraz w Polsce transportu zasilanego energią elektryczną. Zarówno Unia Europejska, jak i Polska stawiają na rozwój i popularyzację sektora samochodów elektrycznych oraz niezbędnej do tego infrastruktury (stacje ładowania, technologie magazynowania energii).
Opracowany przez Ministerstwo Energii plan rozwoju elektromobilności zakłada, że do roku 2025 na polskich drogach będzie jeździło milion aut z napędem elektrycznym. Sam program stymulujący rozwój elektromobilności nie może jednak skupiać się tylko na produkcji elektrycznych samochodów i autobusów. Istotne są tutaj badania i rozwój, które pozwolą polskim firmom konkurować na rynkach międzynarodowych. Elektromobilność, rozwój niskoemisyjnego i zrównoważonego transportu stanowi ważną pozycję wdrażanego obecnie programu Horyzont 2020 – największego unijnego programu w dziedzinie innowacji i rozwoju. Unia Europejska pracuje nad kolejnym Programem Ramowym – Horyzont Europa 2021-2027, w ramach którego na badania i rozwój ma być przeznaczone 100 mld euro.
Mówiąc o rozwoju elektromobilności w Europie, nie sposób nie czerpać z doświadczeń innych krajów europejskich i pozaeuropejskich. Światowym liderem w produkcji samochodów hybrydowych i zasilanych akumulatorami elektrycznymi są Chiny, które z powodzeniem wchodzą rynki europejskie. Podpisane w 2017 roku memorandum o współpracy polsko-chińskiej w dziedzinie elektromobilności może stanowić pierwszy krok do tworzenia platformy współpracy pomiędzy firmami i instytucjami badawczymi oraz kooperacji w zakresie badań i rozwoju technologicznego.
Biorąc pod uwagę nową perspektywę rozdziału środków unijnych na badania i rozwój, zwracam się do Państwa z zapytaniem, czy Państwa instytucja zaangażowana jest w rozwój elektromobilności (badania, rozwój, produkcja, montaż) oraz czy podejmowana, bądź planowana współpraca z państwami spoza UE (Chiny, Korea Południowa, Japonia).
Prof. Jerzy Buzek
Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego”.