GTHR
GTHR China
Chiński Nowy Rok już za nami! - GTHR

25.01.2023

Chiński Nowy Rok to ruchome święto, przypadające zawsze pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego. Tym razem obchodziliśmy je 22 stycznia. To najważniejsza data w kalendarzu Państwa Środka, dlatego postanowiliśmy świętować ją w gronie naszych pracowników. 

Każdy rok w chińskim kalendarzu przypisany jest do innego znaku zodiaku. To kolejno: Szczur (shu), Wół (niu), Tygrys (hu), Królik (tu), Smok (long), Wąż (she), Koń (ma), Owca (yang), Małpa (hou), Kogut (ji), Pies (gou) oraz Świnia (zhu). 22 stycznia wkroczyliśmy w Rok Królika (tu nian). 

W Chinach tę uroczystość celebruje się bardzo hucznie. W wigilię Nowego Roku rodziny zasiadają przy wspólnej kolacji, jedząc typowe dla tego dnia dania – jak np. słynne pierożki jiaozi, ciasto z kleistego ryżu czy ryby. Zgodnie z tradycją bliskim wręcza się czerwone koperty, mające symbolizować szczęście i bogactwo. Każdy spędza ten wieczór w domu – to coś, co mocno odróżnia model świętowania znany nam z Europy.

Jak pewnie się domyślacie, zwyczajami noworocznymi dzieliliśmy się w gronie pracowników GTHR. Poza prezentacją na ich temat oraz charakterystycznymi przekąskami, wszyscy mieli okazję spróbować kaligrafii, wycinanek, przeczytać o swoim znaku zodiaku, przyjrzeć się rozgrywce chińskich szachów, warcabów czy mahjonga. W GTHR w ten sposób przybliżamy kulturę Państwa Środka, tworzymy otwarte środowisko pracy i przestrzeń do rozwoju dla każdego pracownika. 

Jeszcze raz życzymy szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku!

powrót